Piękna majowa pogoda oraz bogata i różnorodna oferta rodzinnego świętowania sprawiły, że w całym województwie kujawsko-pomorskim było biało i czerwono przez piątek i sobotę na ulicach, placach rynkach i skwerach i parkach oraz pod pomnikami pamięci. Dzień Flagi oraz 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja czczono godnie i uroczyście. Działacze Nowej Lewicy, parlamentarzyści, członkowie władz rządowych, samorządowych, aktywiści Młodej Lewicy oraz reprezentanci jednostek Koalicji 15 października byli wśród organizatorów i aktywnych uczestników wojewódzkich i lokalnych przedsięwzięć.
Obydwa święta, to wyjątkowe okazje, by wyrazić dumę z naszej historii i podkreślić wartości, które kształtują polską tożsamość narodową. 2 maja przypomina o znaczeniu biało-czerwonych barw jako symbolu jedności, honoru i miłości do ojczyzny. Z kolei Konstytucja 3 Maja z 1791 r., będąca wyrazem dążeń do wolności, sprawiedliwości i nowoczesnego państwa, uczy, jak ważna jest demokracja i troska o dobro wspólne. Obchodząc te święta, oddajemy hołd przeszłości i jednoczymy się wokół wartości, które budują silną, wolną i suwerenną Polskę.
Oto tylko niektóre przykłady:
Bogato i barwnie, z udziałem grup rekonstrukcyjnych i prezentacja wojska celebrowano uroczystości w Bydgoszczy. Udających się na Stary Rynek zaciekawiała rozstawiona a Moście Staromiejskim wystawa, prezentująca jak w ciągu 21 lat Polski w Unii Europejskiej spożytkowano ponad 7,5 miliarda złotych na inwestycje w Bydgoszczy. Wystawę „Polska prezydencja – Bydgoszcz w Unii Europejskiej od 21 lat” otwierał Piotr Hemmerling – lider Nowej Lewicy w regionie i I wicewojewoda kujawsko-pomorski. Swoje wystąpienie adresował przede wszystkim do młodzieży, która uczęszczając do szkół nieraz z imieniem Unii Europejskiej urodziła się już po wstąpieniu Polski do Wspólnoty. – Jestem głęboko przekonany, że obecna tutaj młodzież jest również przekonana, że tylko dobre rzeczy spotkały nas w Unii Europejskiej – powiedział.
2 maja do zebranych na Starym Rynku w Bydgoszczy, obok wojewody Michała Sztybla swe przesłanie od samorządu miasta wygłosił także Mirosław Kozłowicz – przewodniczący miejskiej Nowej Lewicy i zastępca prezydenta miasta.
Swoje duże trzydniowe obchody majowych świąt zorganizowano we Włocławku, zachęcając mieszkańców do integrujących przemarszów ulicami miasta i każdego dnia Włocławek był radosny, kolorowy z tłumnie wypełnionymi trasami. Na święto flagi rozwinięto na całej wysokości wieżowca Urzędu Miejskiego biało-czerwoną. To tu m.in. cały rok testowano projekt skróconego czasu pracy urzędników, zachowując wysoki poziom ich dostępności dla petentów i jakości obsługi. To niewątpliwie odważna decyzja prezydenta miasta Krzysztofa Kukuckiego – przewodniczącego miejskiej Nowej Lewicy.
Hołd bohaterom i kwiaty w miejscach pamięci, obecność wśród świętujących włocławian, w korowodzie ze 100-metrową niesioną przez miasto flagą – to z kolei było udziałem radnych klubu Lewicy oraz wywodzących się z Włocławka parlamentarzystów – posła Piotra Kowala i senatora Stanisława Pawlaka.
Poseł P. Kowal uczestniczył w uroczystościach z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, składając kwiaty we Włocławku, Brześciu Kujawskim i Radziejowie.
Piotr Kowal: – W czasach, gdy Polska stoi przed wieloma wyzwaniami – zarówno wewnętrznymi, jak i międzynarodowymi – potrzebujemy więcej niż kiedykolwiek jedności, szacunku i odpowiedzialności. Święto Konstytucji 3 Maja przypomina nam, że wspólne dobro powinno zawsze stać ponad podziałami. To był dzień pełen dumy i refleksji nad wspólną historią i przyszłością naszego kraju.
3 maja zorganizowano mieszkańcom Włocławka muzyczny Festiwal 3 Maja, z udziałem znanych i lubianych zespołów artystycznych. Nikt nie pytał o poglądy, na kogo pójdzie głosować, była jedna muzyczna wspólnota i tylko wprawne oko dostrzeże wśród tłumu prezydenta miasta Krzysztofa Kukuckiego.
Piotr Hemmerling – zgodnie z dyspozycją swego wojewodziego kalendarza jechał na uroczystości 3-Majowe do Żnina. Po drodze jeszcze uczestniczył w otwarciu Miasteczku Westernowym Silverado City w Bożejewiczkach. Nowa arena z blisko 1000 miejsc siedzących to wyjątkowe miejsce, na którym od teraz będą odbywać się widowiskowe pokazy i wydarzenia. Przecięcia wstęgi wspólnie z Piotrem Hemmerlingiem, dokonali starosta powiatu żnińskiego Zbigniew Jaszczuk oraz burmistrz Żnina Łukasz Kwiatkowski. Były podziękowania dla twórców tej inwestycji, tak ważnej dla budowania wspólnoty w lokalnej społeczności.
Niejako też po drodze, w Kcyni odbył się już III Bieg im. Jana Czochralskiego pod patronatem Michała Sztybla wojewody kujawsko-pomorskiego, a zatem Piotr Hemmerling zdążył pogratulować zwycięzcom i wręczyć nagrody. Dla młodzieży to ważne wydarzenie i spotkanie z autorytetami, bo przecież Jan Czochralski chemik i światowej sławy wynalazca powszechnie stosowanej metody będącej podstawą procesu produkcji układów scalonych, a więc całej elektroniki, urodził się w 1885 r. w Kcyni, a Piotr Hemmerling, były burmistrz Kcyni, mieszkaniec Gromadna w gminie Kcynia, a więc sąsiad zza miedzy, a teraz wojewoda.
Święto Konstytucji 3 Maja w Żninie zorganizowano przy pomniku Walk i Męczeństwa.
Pochód ze Żnińską Orkiestrą Dętą poprowadzono ulicami: Śniadeckich, Średnią, Podmurną na plac przed Pomnik Walk i Męczeństwa. Śpiewał chór Moniuszko.
Historię Konstytucji 3 Maja opowiedziała prowadząca całość Monika Andruszkiewicz z Urzędu Miejskiego w Żninie.
– Choć brzmi to jak paradoks, upadek Rzeczypospolitej podkreślił znaczenie i doniosłość Konstytucji 3 Maja, testamentu dla następnych pokoleń Polaków. Wielkie to dzieło stało się dla patriotów drogowskazem i legitymacją dla wszelkich dążeń niepodległościowych. Idee zawarte w tej konstytucji nazywamy "majową jutrzenką", podrywały patriotyczne pokolenia do walki o Niepodległość. Z okazji Święta 3 Maja życzę państwu wszelkiej pomyślności, życzę również wzajemnej życzliwości, wytrwałości w dążeniu do celu i spełnienia marzeń. Dziękuję za udział w dzisiejszej uroczystości, który świadczy o tym, że Polska nie jest nam obojętna, że jest obecna w naszych myślach, sercach i czynach – powiedział w swoim wystąpieniu wicewojewoda Piotr Hemmerling.
Głos zabrał także Łukasz Kwiatkowski, burmistrz Żnina. Przypomniał czym była w 1791 roku pierwsza w Europie i druga na świecie konstytucja powstała w Polsce.
– Proszę zapatrzmy się w Konstytucję 3 Maja, zapatrzmy się w jej twórców, w ich odwagę, w ich rozumienie istoty spraw narodowych i dla sytuacji w jakiej wtedy była Polska. Niech będą oni dla nas wzorem uczciwego i rzetelnego prowadzenia spraw publicznych, spraw samorządowych, polskich spraw.
W samo południe rozpoczęli świętowanie mieszkańcy Chełmna, zbierając się przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Podczas uroczystości przemówienia wygłosili: Paweł Marwitz – przewodniczący Rady Powiatu Chełmińskiego i Mariusz Kędzierski – burmistrz Chełmna. Ich słowa stanowiły wyraz szacunku wobec historii oraz zachętę do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i obywatelskim. Całość wydarzenia została wzbogacona oprawą wojskową przygotowaną przez żołnierzy 3. Pułku Saperów oraz występ orkiestry dętej.
Wśród uczestników i w delegacji składającej kwiaty u stóp pomnika była Czesława Augustinowicz – wiceprzewodnicząca Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy i szefowa Komendy Wojewódzkiej Ochotniczych Hufców Pracy w Kujawsko–Pomorskiem.
Główna uroczystość 3–Majowa w Grudziądzu odbywała się na Rynku. Zebranym mieszkańcom zaprezentowano wojskowy ceremoniał, a władze samorządowe i przedstawiciele organizacji społecznych oddały hołd walczącym o wolność i składały znicze oraz kwiaty. Pod pomnikiem Żołnierza Polskiego pochylały się delegacje m.in. z prezydentem Grudziądza Maciejem Glamowskim, honorową obywatelką miasta Karolą Skowrońską, wiceprezydentami Różą Lewandowską i Tomaszem Smolarkiem. Były też kwiaty od grudziądzkiej Nowej Lewicy, które złożyli współprzewodniczący Rafał Heidek z Wioletą Betlejewską.
Kujawsko-pomorski poseł Nowej Lewicy Krzysztof Gawkowski (wicepremier i minister cyfryzacji) obchodził majowe święta poza naszym regionem. 1 Maja szedł w centralnym pochodzie w Łodzi, a święto konstytucji celebrował najpierw w Wołominie, a potem podczas głównych obchodów na placu zamkowym w Warszawie.
Fot. nadesłane
Opr. nim, 3 maja 2025 r.